Wojciech Waglewski

Kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, lider i założyciel jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych – Voo Voo. Utworzony w latach 80. zespół, wydał jak dotąd blisko trzydzieści albumów. 

Wojciech Waglewski. Fot. Adam Pańczuk

Wojciech Waglewski. Fot. Adam Pańczuk

Prócz wielu sukcesów, które odnosił z Voo Voo, Waglewski solowo współpracował z najważniejszymi artystami polskiej senny jazzowej i rockowej, zrealizował także wiele projektów z artystami zagranicznymi. Muzyk jest laureatem m.in. „Paszportów Polityki” i „Fryderyków” – nagród Polskiej Akademii Fonograficznej.

Waglewski jest także kompozytorem muzyki do filmów oraz licznych spektakli teatralnych. W latach 2010-2011 był dyrektorem artystycznym i współtwórcą jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali w Polsce – „Męskie Granie”.

Zarazem jest producentem płyt m.in.: „Cztery” oraz „Sufit” (zespół Raz, Dwa, Trzy), Martyny Jakubowicz, Waglewski & Maleńczuk „Koledzy”, Voo Voo & Haydamaky. Artysta jest również autorem kompozycji i współproducentem płyty Marii Peszek „Miastomania”.

Aktualnie wraz z zespołem Voo Voo promuje, wydany w październiku 2014 r., nowy studyjny album pt. „Dobry Wieczór”, na którym gościnnie wystąpił wybitny pieśniarz z Azerbejdżanu Alim Qasimov. Wspólnie wykonywany przez nich utwór pt. „Gdybym” przez 5 tygodni zajmował #1 miejsce Listy Przebojów Trójki. Za album „Dobry wieczór” zespół otrzymał „Fryderyka 2015” w kategorii „Najlepszy Album Muzyka Korzeni i Źródeł”, a sam Wojciech Waglewski „Fryderyka 2015” za produkcję muzyczną tego albumu.

 

 
Źródło: Soundedit
 
 

Katagoria: Ludzie muzyki
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 494  razy.