Raz, Dwa, Trzy

Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się swoich pomysłów i estetyki. Przy tym osiągnąć artystyczny sukces, cieszyć się dużą popularnością wśród fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Artyści, którzy prostotą i szczerością trafiają do każdego, są uniwersalni. Ich utwory mają niesamowitą zdolność pobudzania do rozmowy, otwierają umysł i rozwiązują język.

Grupa została założona w lutym 1990 r. przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka. W zaledwie trzy miesiące po powstaniu zespół wygrał 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Debiutancka płyta formacji „Jestem Polakiem” miała premierę w 1991 r.

Formacja Raz, Dwa, Trzy została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie „Debiuty”, gdzie otrzymała wyróżnienie. W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie. Zespół ma na koncie siedem albumów studyjnych, w tym wydaną w 1994 r. płytę „Cztery” nominowaną do Fryderyka w kategorii „Najlepszy album piosenki poetyckiej” czy krążek „Trudno nie wierzyć w nic” z 2003 r. nominowany w aż siedmiu kategoriach Fryderyków.

Ostatni dotychczasowy album grupy – „Skądokąd” miał premierę 1 marca 2010 r. Już 16 czerwca płyta uzyskała w Polsce status platynowej sprzedając się w nakładzie 30 000 egzemplarzy. Piosenki „Już” i „Dalej niż sięga myśl” zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii „Piosenki roku”, sam album dostał nominacje w kategorii „Album roku piosenka poetycka”, Adam Nowak w kategorii „Autor roku”, a formacja w kategorii „Zespół roku”.

Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe formacji. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Grupa jest znana również z doskonałych interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego. 8 listopada 2015 r. zespół zagrał koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności w sali wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Grupie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Huberta Kowalskiego oraz zaproszeni goście, m.in.: Muniek Staszczyk, Skubas, Marika, Ania Rusowicz, Grzegorz Turnau, Lech Janerka, Adam Strug czy kwartet Henryka Miśkiewicza.

Zdjęcie: Sławomir Przerwa

 

 
Źródło: Soundedit
 
 

Katagoria: Ludzie muzyki
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 346  razy.