Peter Murphy

Artysta nazywany „ojcem chrzestnym” rocka gotyckiego. Był wokalistą brytyjskiego zespołu Bauhaus. Zespół to pionier gatunku charakteryzującego się melodyjnymi, zazwyczaj prostymi utworami, depresyjnym klimatem i tekstami o treści egzystencjalnej, często nawiązującymi do legend, mitologii germańskiej i słowiańskiej czy filmów grozy.

 

Peter Murphy urodził się 11 lipca 1957 r. w Wellingborough (Northamptonshire) w Anglii. Po okresie dziecięcej fascynacji The Beatles i Elvisem Presleyem, Brytyjczyk zainteresował się glam rockiem. Szczególnie do gustu przypadła mu postać Davida Bowiego. Murphy już w szkole poznał Daniela Asha – późniejszego założyciela i gitarzystę grupy Bauhaus.

Zespół powstał w 1977 r. Dwa lata później wydał swój pierwszy singel i jeden z najbardziej znanych utworów – „Bela Lugosi’s Dead”, który jest poświęcony słynnemu aktorowi kina niemego, wcielającego się głównie w role wampirów. Debiutancki album formacji „In the Flat Field” miał premierę w 1980 r. i odniósł komercyjny sukces.

Murphy jako lider grupy przyczynił się do powstania jej charakterystycznego, gotyckiego wizerunku. Sposób ubierania się wokalisty i zachowanie na koncertach miały wywoływać grozę u publiczności. By zwiększyć napięcie Brytyjczyk miał w zwyczaju śpiewać pierwszy numer do kamery w garderobie, tak by widzowie widzieli tylko jego twarz w monitorze umieszczonym na scenie.

Po nagraniu czterech albumów, konflikty w zespole doprowadziły do rozwiązania Bauhaus w 1983 r. Po rozpadzie grupy Peter Murphy zajął się solową karierą muzyczną. Wydał m.in. świetnie przyjęte przez krytyków i publiczność płyty: „Love Hysteria” (1988), „Deep” (1990) czy „Dust” (2002).

W roku 1998 artysta wziął udział w „The Resurrection Tour” – serii koncertów zorganizowanych z okazji 20-lecia powstania zespołu Bauhaus, reaktywowanego specjalnie na tą okazję. Formacja wróciła do wspólnego grania także siedem lat później, w 2005 r. i koncertowała trzy lata.

Wokalista w 1992 r. przeniósł się z żoną do Turcji. Fascynacja mistycyzmem, a także tureckim stylem życia sprawiła, że elementy muzyki Bliskiego Wschodu zaczęły być słyszalne w późniejszych albumach Murphy’ego. Dopiero w 2004 r. ukazała się płyta „Unshattered”, na której wokalista zwrócił się w kierunku stylistyki pop. „Lion” – ostatni z dwunastu solowych albumów Petera Murphy’ego miał premierę w 2014 r. i wyprodukowany został przez „Człowieka ze Złotym Uchem” Festiwalu Soundedit – Youth’a.

 

Zdjęcie: mat. pras. P. Murphy

 
Źródło: Soundedit
 
 

Katagoria: Ludzie muzyki
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 413  razy.