Atari Teenage Riot

Zespół narodził się w wyniku podekscytowania nowymi możliwościami społecznymi i muzycznymi związanymi z upadkiem muru berlińskiego. Artyści szukali nowych brzmień na gorączkowe czasy. Znaleźli rewolucyjne połączenie hardcore punku, breakbeatu, hardcore techno, jungle, industrialu i muzyki noise.

 

Atari Teenage Riot zostało założone w styczniu 1992 r. przez Aleca Empire, do którego dołączył Hanin Elias oraz Carl Crack. Alec chciał za pomocą anarchistycznego, radykalnie antyfaszystowskiego przekazu wyrażać swoje nadzieje i frustracje. Artysta dążył do tego, by wreszcie opuścić peryferyjne piwnice Berlina i za pomocą muzyki jednoczyć ludzi z różnych subkultur.

Członkowie Atari Teenage Riot zainspirowani książką „Rewolucja elektroniczna” Williama S. Burroughsa, a szczególnie rozdziałem „Orgia dźwięków”, postanowili zastosować w twórczości technikę cięcia i próbkowania. Powstał nowy gatunek muzyczny, którego dziennikarze i krytycy nie potrafili skategoryzować. Z pomocą przyszli członkowie zespołu, którzy nowopowstały nurt określili mianem digital hardcore. Termin pochodzi od nazwy wytwórni płytowej założonej przez Aleca Empire – Digital Hardcore Recordings.

Debiutancki album formacji – „Delete Yourself!” miał premierę w 1995 r. Drugi studyjny krążek grupy to „The Future Of War” z 1997 r. W tym samym roku do zespołu dołączyła amerykańska producentka muzyki elektronicznej Nic Endo. Trzecia płyta – „60 Second Wipeout” Atari Teenage Riot ukazał się w 1999 r.

Rozwój formacji zatrzymała w 2001 r. niespodziewana śmierć Carla Cracka, którego organizm niewłaściwie zareagował na przepisane przez lekarzy leki. Pozostali członkowie grupy rozpoczęli kariery solowe. W 2010 r. Atari Teenage Riot zostało reaktywowane z nowym wokalistą – CX Kidtronikiem.

Rok po reaktywacji zespół wydał czwarty w dorobku studyjny album – „Is This Hyperreal?”, który zawierał dziesięć nowych utworów. Ostatni, najnowszy krążek grupy – „Reset” miał premierę w 2014 r. Jest to pierwsza płyta z wokalnym udziałem Rowdy’ego Superstara, który zastąpił CX Kidtronika. Formacja Atari Teenage Riot w trakcie swojej kariery współpracowała m.in. z: Beck, Nine Inch Nails, Rage Against The Machine, Wu-Tang Clan czy Ministry.

Zdjęcie: mat. pras. ATR

 

 
Źródło: Soundedit
 
 

Katagoria: Ludzie muzyki
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 548  razy.