Dni, których nie znamy. Złota kolekcja
Gatunek:
Dystrybutor:
Premiera: 01 Październik 2005


 

Opis:


Piosenkarz, kompozytor, pianista, poeta, także malarz i architekt. Do matury uczył się gry na fortepianie. Ukończył studia na Wydziale Architektury PK. W 1967 roku z Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył studencki kabaret Anawa, z którego wyłonił się później zespół wokalno-instrumentalny o tej samej nazwie. Debiutował z nim na VI FPiPS w Krakowie. Z Anawą współpracował do 1972 roku, zdobywając wiele nagród i wyróżnień na KFPP w Opolu i FAMA w Świnoujściu.

W latach 1972-76 prowadził grupę Wiem, w której grali m.in.: Jan Cichy – bg, Józef Gawrych – vib, Paweł Jarzębski – cb, Kazimierz Jonkisz, Bogdan Kulik – dr, Antoni Krupa, Paweł Ścierański – g, Piotr Michera – viol, Eugeniusz Obarski – p. Od 1976 roku z krótkimi przerwami ponownie występuje z Anawą. Śpiewa także solo lub z okazjonalnie tworzonymi zespołami. Współpracował z Piwnicą Pod Baranami.

W latach 1979-89 prowadził w Krakowie własną Piwnicę Pod Różą. Jest kompozytorem musicalu Szalona lokomotywa (współautor J. K. Pawluśkiewicz); oratorium Zapach łamanego w rękach chleba do wierszy T. Nowaka; muzyki na autorskich LP: Śpiewaj ące obrazy, W malinowym chruśniaku, Wiosna, ach to ty, Krajobraz pełen nadziei; muzyki do spektakli teatralnych Niebezpieczne związki, Colas Breugnon, Otello; autorem około dwustu pięćdziesięciu piosenek. Jest laureatem nagrody głównej (z zespołem Anawa) na FPiPS w Krakowie w 1967 roku za Tango Anawa, I nagrody na festiwalu FAMA w Świnoujściu w 1968 roku, nagrody dziennikarzy na KFPP Opole ’68 za Serce, nagrody TVP na KFPP Opole ’69 za Wesele, nagrody MKiS na KFPP Opole ’71 za Korowód II, I nagrody na KFPP Opole ’77 za Hop, szklanka piwa.

Wielokrotnie zwyciężał w plebiscytach prasowych i radiowych jako wykonawca i kompozytor. Dał około trzech tysięcy recitali w kraju i za granicą, m.in. w NRD, RFN, ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, na Węgrzech, Kubie, we Francji, Anglii i Włoszech oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Swoje prace malarskie prezentował na indywidualnych wystawach krajowych i zagranicznych. Wydał zbiorki poetyckie Na serca dnie i Krajobraz pełen nadziei. Jego piosenki śpiewały także: Teresa Haremza, Krystyna Janda, Dorota Pomykała, Maryla Rodowicz, Magda Umer oraz wykonawcy zagraniczni. Jest bohaterem filmu dokumentalnego Z pamiętnika mej duszy (reż. P. Aleksowski).

 

Teledysk:

 

Tracklista:

1. Niepewność
2. Nie Dokazuj
3. Serce
4. Będziesz Moją Panią
5. Tango Anawa
6. Świecie Nasz
7. Gdziekolwiek
8. Dni, Których Nie Znamy
9. Muza Pomyślności
10. W Dzikie Wino Zaplątani
12. W Malinowym Chruśniaku
13. Jeszcze Pożyjemy
14. Ocalić Od Zapomnienia
15. Świat W Obłokach
16. Wiosna – Ach To Ty
17. Pomarańcze I Mandarynki
18. Gaj
19. Gdzieś W Nas
20. Hop Szklankę Piwa
21. Korowód

 
 
 

Katagoria: Płytoteka
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 923  razy.